pomazánka ai

Nabídněte hostům sýrovou pomazánku s chlebem

Pomazánky jsou oblíbenou součástí jídelníčku – jsou rychlé, chutné a snadné na přípravu. Jsou ideální na snídani, svačinu nebo jako rychlé občerstvení pro hosty.

Sýrových pomazánek existuje nespočet a každý mezi nimi najde svou oblíbenou, ať už preferujete jemné, krémové textury, nebo máte raději výraznější chutě. Základní ingrediencí našeho receptu je sýr zrající pod mazem, který vyrábí velkomeziříčská mlékárna Lacrum. K dostání je například v prodejnách RYNEK.

Dá se říct, že je to takový „handmade cheese“. Vedle kvalitních vstupních surovin je k jeho výrobě potřeba také spousta ruční práce. „Zrání probíhá v klimatizovaných zracích sálech s řízenou vlhkostí, teplotou a přísně střeženou čistotou vzduchu,“ vysvětluje ředitel mlékárny Lacrum Jan Rosický. Hlavním principem výroby je omývání. „Nejprve se na povrchu vytvoří mikroklima vhodné pro růst bakterií, následně se sýr opakovaně omývá v roztoku ušlechtilých bakterií a na nerezových zracích rohožích zraje přibližně dva týdny. Bakterie vytvoří jemnou hnědou kůrku, sýr získá pikantní vůni i chuť a dál prozrává.“

Inspirací pro vznik tohoto typu sýru byl francouzský sýr Port Salut. V Čechách se dříve vyráběl pod názvem Sýr rytíře Žumbery, na Vysočině jako Maršovský sýr, tzv. „Maršovák“. Velkomeziříčský zrající sýr je vhodný ke konzumaci s pivem i vínem. A my si z něj připravíme také výbornou pomazánku.

 

Obrázek
pomazánka grafika

Pomazánka z Velkomeziříčského sýru zrajícího pod mazem s vypečeným kváskovým chlebem

 

Doba přípravy: 15 min

 

Ingredience:

Velkomeziříčský sýr – 1x

Tvaroh měkký – 1x

Sůl, pepř, koření červená paprika

Jarní cibulka

Červená paprika

 

Postup:

1. Alespoň s hodinovým předstihem sýr vyndáme z lednice, aby změknul. Nastrouháme ho najemno, přidáme tvaroh a vše promícháme v kompaktní hmotu.

2. Jemně ji osolíme, ale ne moc, sýr má sám o sobě specifickou chuť. Vše opepříme a okořeníme sladkou červenou paprikou.

3. Přidáme na malinké kostičky nakrájenou červenou papriku, díky čemuž v pomazánce zvýšíme podíl vlákniny, a nadrobno nakrájenou jarní cibulku.

4. Takto připravenou pomazánku servírujeme na kváskovém chlebu, čímž si stoprocentně zajistíme dostatek bílkovin k večeři.

 

Sýr očima výživové terapeutky

Mezi makroživiny, které jsou u sýrů důležité, patří hlavně bílkoviny a tuky. Vždy platí, že čím je sýr tučnější, tím méně obsahuje bílkovin. A opačně. „Z pohledu bílkovin my, nutriční terapeutové, fandíme sýrům, které nám na první dobrou úplně nevoní. Například tvarůžkům nebo právě Velkomeziříčskému sýru zrajícímu pod mazem,“ říká Blanka Klvaňová a dodává: „Opačně můžeme říci, že tučnější, plísňové sýry našemu tělu moc bílkovin nepřinášejí, s jejich konzumací buďme tedy opatrní.“ 

Tuk v sýru je složen převážně z jednoduchých mastných kyselin, obecně se tedy nedoporučuje jíst sýry „ve velkém“. Množství tuku v sýru zjistíme jednoduchým výpočtem. „Podívejte se, kolik procent u daného sýru představuje sušina, a poté kolik procent tuku je v sušině. Tyto dva údaje vynásobte a následně vydělte stem, čímž získáte údaj, kolik gramů tuku je ve sto gramech sýru,“ vysvětluje Blanka Klvaňová a přidává konkrétní příklad: eidam 45 % tuku v sušině, 56 % sušina. Výpočet je tedy následující. (45 × 56) : 100 = 25 g tuku ve 100 g sýra. Pokud si hlídáte linii, výživoví poradci vám pravděpodobně doporučí konzumovat sýry s 20–30 procenty tuku v sušině.

Nutričním benefitem sýrů jsou bílkoviny, vitaminy (hlavně ty rozpustné v tucích, jako jsou A, D a E) a minerální látky – vápník, fosfor, hořčík. Sýry polotvrdé a tvrdé (eidam či gouda) tělu zvyšují příjem bílkovin a tedy i minerálních látek vápníku, který je důležitý pro pevnost kostí. Přestože se největší množství vápníku ukládá do 30 let věku, pravidelné zásobování těla vápníkem je důležité. Na pozoru by se měli mít ovšem lidé s intolerancí laktózy (mléčného cukru), sýry jsou totiž mléčné výrobky a jejich konzumace by se tak nemusela obejít bez zdravotních obtíží.

Blanka Klvaňová je nutriční terapeutka, absolventka bakalářského studia oboru Nutriční terapeut (MUNI) a navazujícího magisterského studia Bezpečnost a kvalita potravin na Fakultě veterinární hygieny a ekologie Veterinární univerzity Brno. Blanka miluje jídlo a kvalitní potraviny považuje za základ každého nutričně vyváženého jídelníčku.

 

Tip na výlet

Fotky, na kterých se lidé spokojeně usmívají, nemusejí vznikat tak, že ostatní vyzvete, aby řekli „sýr“. Snazší je pořídit je třeba na výletě. Mlékárna Lacrum, z níž pochází sýr z receptu, leží na Vysočině, pojďme se tedy podívat, co všechno může Žďár nad Sázavou a jeho okolí nabídnout turistům. Žďár vás okouzlí Zelenou horou, na níž najdete poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud máte rádi zábavné expozice, neměli byste minout Modelové království železnic. Jedno z největších modelových kolejišť v ČR se inspirovalo železničními a kulturními památkami na Vysočině. Na ploše 50 m² najdete například miniaturní železniční stanici Žďár nad Sázavou, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další místa z regionu. Milovníci přírody budou zase nadšeni z Luk u Černého lesa, které jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Jedná se o přírodovědecky cenné území s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů a významný skalní útvar. Možností, jak si užít Vysočinu, je zkrátka nekonečně mnoho. Stačí si jen vybrat...

 

Foto a zdroj: Kudy z nudy, Zelená hora a Modelové království železnic

Obrázek
Zelená hora
Obrázek
železnice

 

Zaujalo vás tohle téma? Diskutujte o něm. Na sociálních sítích nebo naživo! Budeme rádi, když ho budete sdílet společně s námi.

Související články

  • čerstvě & fit

My, Češi, milujeme jablka, mezi tuzemským ovocem dokonce dlouhodobě kralují žebříčku oblíbenosti. Ročně jich každý z nás sní kolem 25 kilogramů. 

  • čerstvě & fit

Klíčky. Víte o nich, ale zatím jste je do žádného pokrmu nepoužili? Jsou plné živin a vitaminů, podporují imunitní systém a dodávají jídlu další rozměr chuti – ty z pěstírny Beskydu Fryčovice tedy rozhodně. Ukážeme vám, jak na ně.

  • čerstvě & fit

Česká republika patří k zemím, kde se hojně konzumuje maso. Ročně ho sníme průměrně 85 kilogramů na osobu, z toho víc než polovinu představuje vepřové.