Máslo

Nesuďte máslo podle obalu

Tušili jste, že existuje máslo, které si můžete natřít na chleba hned poté, co ho vytáhnete z ledničky? Velkomeziříčská mlékárna LACRUM má tento typ snadno roztíratelného másla ve své nabídce. Kromě unikátní technologie výroby, díky níž ho lze snadněji rozmazat, se pyšní také netradičním obalem. Místo ve fólii je v plastové vaničce. Kupující to občas zbytečně mate. 

 

V mlékárně LACRUM se denně vyrobí přibližně 5 tun másla, což je množství, které by při týdenní spotřebě jednoho kusu 180 gramového másla jedlo osm rodin skoro sedmdesát let! Řada z nás má přitom máslo spojené s určitým druhem tuhosti. Zpravidla ho vytáhneme z ledničky a necháme ho chvíli stát na kuchyňské lince. Méně trpěliví, nebo, chcete-li, více hladoví, jej někdy hned rozporcují na menší kousky, nechají je roztát na chlebu a poté máslo rozmažou. S trochou nadsázky bychom mohli říci, že až budeme jednou bilancovat, můžeme se ohlédnout za svým životem zpět v čase a říct si: „Aha, takže suma sumárum jsme ve svém životě prostáli 25 dní u rozbalené kostky másla a čekali jsme, až půjde rozetřít.“ Tento scénář ale vůbec nemusí nastat. S roztíratelným máslem LACRUM výrazně snížíte pravděpodobnost, že byste jednou litovali všech těch věcí, co jste nemohli udělat jen proto, že jste čekali, až povolí máslo. 

 

Cílená změna chování tuku

Mlékárna LACRUM Velké Meziříčí vyrábí kromě klasického másla také roztíratelné máslo v plastové vaničce. Složení má naprosto identické – vstupní surovinou je pouze čerstvá smetana, tedy žádný rostlinný tuk. „Kombinací speciální technologie a nastavení výrobního procesu jsme schopni zajistit změnu chování tuku, který je snadněji roztíratelný,“ vysvětluje Jan Rosický, ředitel společnosti LACRUM. Výrobek má složení tradičního čerstvého másla, které se ovšem dá celkem snadno namazat bez předchozí temperace. Vanička má i nezbytné převlečné víčko, díky němuž se máslo po otevření lépe skladuje, což je pro strávníky samozřejmě skvělé, pro nakupující občas trochu matoucí. Řada lidí má totiž vaničku coby obalový materiál automaticky spojenou s margarínem. 

 

Vznik másla krok za krokem   

Výroba másla je velmi jednoduchá a poměrně rychlá. „Do mlékárny se denně vozí syrové kravské mléko, z něhož se odstředěním získává smetana. Ta se tepelně ošetří, chcete-li, pasteruje, pak se zchladí a nechá se do druhého dne zrát,“ popisuje výrobní postup Jan Rosický. Velkou výhodou je okamžitá možnost využití čerstvé smetany, která vzniká v mlékárně LACRUM při výrobě polotvrdých sýrů, na které se zdejší mlékaři specializují. Další den pak probíhá tzv. zmáselňování. „To je proces, kdy vlivem mechanického narušení obalu tukových kuliček dojde ke spojení tuku, tedy másla, a oddělí se přebytečná tekutina ve formě podmáslí,“ dodává Rosický. Zabalený produkt je následně potřeba nechat dochladit v chladírně. A jak vypadá vlastně jeho složení? Máslo musí obsahovat minimálně 82 % tuku a maximálně 16 % vody. Nejsou přitom přípustné žádné přísady, oleje ani barviva. 

 

Filozofie velkomeziříčské značky 

Máslo, které se vyrábí pod značkou LACRUM, vyniká především svou čerstvostí a výraznou smetanovou vůní a chutí. Při jeho konzumaci necítíte cizí pachy ani příchutě. „Nezpracováváme mléko ani smetanu ze spotového trhu, což dělají někteří výrobci, aby minimalizovali výrobní náklady, mnohdy na úkor kvality produktu,“ popisuje situaci ředitel mlékárny a dodává: „Použitím výhradně vlastního mléka podporujeme místní farmy a na ně navázané ekonomiky, nezatěžujeme životní prostředí zbytečnou přepravou a zároveň máme pod kontrolou kvalitu a čerstvost surovin.“ Připočteme-li k tomu všemu ještě možnost volby snadno roztíratelného másla, je rozhodování, jaká značka příště skončí v našem nákupním košíku, zase o něco jednodušší. Nezapomeňte, že čerstvé máslo se musí prodávat výhradně chlazené! Mimochodem víte, kde máte nejbližší Rynek?

Zaujalo vás tohle téma? Diskutujte o něm. Na sociálních sítích nebo naživo! Budeme rádi, když ho budete sdílet společně s námi.

Související články

  • potraviny

Poslední rok se našimi peněženkami neprohání vítr, ale vichřice. Sotva jsme si začali zvykat na výrazné zdražení bydlení a stavebních materiálů, rozpoutala se nevídaná bouře na trhu s energiemi. A od té doby máme možnost pozorovat inflační „domino efekt“ napříč všemi myslitelnými výdaji. Vlna zdražování se logicky nevyhýbá ani základní položce každé domácnosti. Jídlu.

  • potraviny

Máte svůj oblíbený obchůdek, kam pravidelně chodíte, protože víte, že si odtud odnesete domů čerstvé a kvalitní potraviny, na kterých si pochutná celá rodina? Prodejny RYNEK jsou přesně takovým místem. 

 

  • potraviny

Prasata patří mezi typická česká hospodářská zvířata. Dřív bylo možné se s nimi setkat určitě častěji, téměř každý měl na venkově vlastní hospodářství. Dnes už jsou známá spíš jako vepřové na talíři. Určitě si v předvánočním období vybavíte větu. „Já nemusím, já už ho vidím.“, která zní z televizí. Českých plemen prasat vám v hlavě asi moc nenaskočí. Přitom jich tu máme hned několik. Módním plemenem je například přeštík.